Strona Główna
Aktualności
Strona szkoły
Dyrektorzy szkoły
Biogramy
płk dypl. Marian Ogórkiewicz 1898
Kazimierz Kowalski (1896)
Antoni Stankowski (1899)
Wiktor Bross (1903)
Krzysztof Golankiewicz (1931)
Wojciech Stankowski (1935)
Anna Stankowska 1939 r.
Jerzy Siepak (1943)
Janusz Centka (1967)
Romuald Ochotny (1967)
Maciej Buchowski (1967)
Aleksander Brzóstowicz (1969)
Tadeusz Władysław Hermann
Hieronim Cichoń
Witold Knast
Wspomnienia absolwentów
Absolwenci
Sztandary
Poezja i pieśni
Filmy
Deklaracja
Gnieźnieńskie linki
Jesteś w: Strona główna / Biogramy / Hieronim Cichoń  

Hieronim Cichoń (ur. 25 kwietnia 1946  w Gnieźnie) – matura 1964 r.,  magister inżynier fortyfikacji, pułkownik Wojska Polskiego. Uczestnik wycofania wojsk sowieckich (rosyjskich) z Polski

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Gnieźnie. W 1964 r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych im. gen. Jakuba Jasińskiego. Po ukończeniu szkoły w 1967 r. i mianowaniu do stopnia podporucznika dowódca plutonu, kierownik robót, kierownik odcinka robót, dowódca kompanii w 30 pułku inżynieryjno-budowlanym w Olsztynie. Uczestniczył  w realizacji  zadań fortyfikacyjnych ważnych dla systemu obronności Państwa. W latach 1972 - 1976 słuchacz fakultetu fortyfikacji i budownictwa podziemnego Wojskowej Akademii Inżynieryjnej w Moskwie. Po ukończeniu akademii dowódca Grupy Specjalnej w 27 pułku inżynieryjno-budowlanym w Gnieźnie. Brał udział w realizacji zadań fortyfikacyjnych Układu Warszawskiego. Od 1982 r. szef sztabu 24 Polowej Technicznej Bazy Łączności. Od maja 1985 r. przeniesiony służbowo do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - starszy oficer Oddziału Maskowania Operacyjnego Zarządu Operacyjnego. Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 1986 r. ukończył studia podyplomowe w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie. W latach 1987 - 1988 szef  oddziału maskowania operacyjnego. Za zasługi w wykonywaniu zadań fortyfikacyjnych wyróżniony w 1987 r. medalem pamiątkowym Zasłużonemu Saperowi Wojska Polskiego. W l. 1989 - 1990 skierowany do służby w Oddziale Stanowisk Dowodzenia i Teatru Działań Wojennych Zarządu Operacyjnego Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego.

Po rozwiązaniu Sztabu ZSZ skierowany do służby w Biurze Pełnomocnika Rządu RP ds. Pobytu Wojsk Radzieckich w Polsce (później Wojsk Federacji Rosyjskiej) w Urzędzie Rady Ministrów. Początkowo w wydziale przejmującym mienie poradzieckie, następnie od października 1991 r. naczelnik Wydziału Organizacyjno-Operacyjnego.

Uczestnik wycofania wojsk sowieckich (rosyjskich) z Polski. W czasie wycofania wojsk  z Polski uczestniczył w opracowaniu dokumentów normujących proces wycofania. Opracował i  wynegocjował  "Protokół dotyczący otwarcia i działalności przejścia granicznego na lotnisku Legnica będącym w użytkowaniu wojsk FR z dnia 5 stycznia 1993 r”, który "zakrył” ostatnią dziurę w polskim niebie", a także "Protokół o statusie Misji Wojskowej Federacji Rosyjskiej w Polsce". Członek Polsko-Rosyjskiej Komisji Mieszanej. 

Z ramienia Rządu Rzeczypospolitej przejmował mienie i uczestniczył w wycofaniu wojsk sowieckich z takich garnizonów jak: Jawor, Legnica, Świdnica, Borne Sulinowo, Świętoszów, Białogard, Bagicz (Kołobrzeg), Chojna, Września, Sokołowo, Sypniewo, Wschowa i inne. Za wycofanie wojsk sowieckich  wyróżniony przez prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po zakończeniu wycofania wojsk sowieckich skierowany do pracy, jako oficer WP, poza wojsko - na stanowisko wicedyrektora Departamentu Spraw Obronnych w Ministerstwie Finansów, później wicedyrektora Departamentu Finansowania Bezpieczeństwa Państwa Ministerstwa Finansów. Zwolniony do rezerwy w 1997 r., Pracował do 2000 r. na  stanowisku wicedyrektora ww. departamentu.

Od 2000 r. zastępca dyrektora Zakładu Obsługi Ministerstwa Finansów. Pracował na stanowisku związanym z eksploatacją obiektów budowlanych. Działacz Polskiego Związku Działkowców, działacz  wspólnot mieszkaniowych.

Odznaczenia:  m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski , Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi,   medal XL-lecia , odznaczenia resortowe MON i MSW, medal pamiątkowy Zasłużonemu Saperowi Wojska Polskiego, oznaka srebrna Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Za działalność społeczną odznaczony oznaką srebrną "Zasłużonemu Opolszczyźnie", złotym medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, oznaką "Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców".

Wszystkie prawa zastrzeżone absolwent.gniezno.pl 2008r.