Strona Główna
Aktualności
Strona szkoły
Dyrektorzy szkoły
Biogramy
płk dypl. Marian Ogórkiewicz 1898
Kazimierz Kowalski (1896)
Antoni Stankowski (1899)
Wiktor Bross (1903)
Krzysztof Golankiewicz (1931)
Wojciech Stankowski (1935)
Anna Stankowska 1939 r.
Jerzy Siepak (1943)
Janusz Centka (1967)
Romuald Ochotny (1967)
Maciej Buchowski (1967)
Tadeusz Władysław Hermann
Hieronim Cichoń
Witold Knast
Wspomnienia absolwentów
Absolwenci
Sztandary
Poezja i pieśni
Filmy
Deklaracja
Gnieźnieńskie linki
Jesteś w: Strona główna / Biogramy / Janusz Centka (1967)  

                                                            Janusz Centka urodzony 20 kwietnia 1950 roku w Tonowie koło Żnina. Dwukrotny szybowcowy mistrz świata. Honorowy Obywatel Leszna.
         W 1967 roku ukończył Liceun Ogólbokształcące im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
         Swój pierwszy sukces zanotował w 1972 roku. Zwyciężył na szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Rok później ukończył stiudia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. W roku 1975 pobił swoje pierwsze rekordy kraju na trasie 750 km (rekord odległości i szybkości przelotu). W następnym roku - 1976 został Mistrzem Polski Seniorów. Podczas Mistrzostw Świata w 1985 roku, które odbywały się we Włoszech szybowiec Janusza Centki rozbił się o zbocze. Skrzydła odpadły jeszcze w powietrzu, kadłub po zderzeniu z ziemią przełamał się. Pilot cudem wyszedł bez szwanku z wypadku. 
          Dwa lata później Centka prowadził samolot linii LOT z Wrocławia do Warszawy. Do kabiny pilotów wdarł się porywacz terroryzujący stewardessę żyletką. Groził, że jeśli samolot nie zmieni kursu na Berlin, zabije kobietę. W tamtych czasach stałymi pasażerami LOT-u byli milicjanci. Akurat jeden z funkcjonariuszy na chwilę przed porywaczem przyszedł do kapitana Centki na pogawędkę. Przystawił terroryścię pistolet do głowy, rozbroił i do porwania nie doszło. 
          W 1988 roku Janusz Centka zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Finlandii w klasie 15 m. W roku 1991 Mistrzostwa Świata odbyły się w Uvalde w USA. Janusz Centka, nie przygotowywał się spokojnie do zawodów, lecz organizował wyjazd polskiej ekipy - zbierał fundusze, szukał sponsorów, dbał o noclegi. Dopiero tydzień przed startem otrzymał szybowiec, na którym później wystartował. 
          Centka w dwunastu konkurencjach zgromadził 11 111 punktów, o 10 więcej od wicemistrza. W praktyce oznaczało to szybszy przelot wszystkich tras zaledwie o minutę. Dwa lata później w Borlange obronił tytuł. W 1995 roku Centka pokazał, że nie ma sobie równych w kraju i zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie otwartej. Rok później w tej samej klasie zdobył tytuł najlepszego w Europie. 
          W 1998 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy, które odbywały się w Lesznie. W 2003r na odbywających się również w Lesznie Szybowcowych Mistrzostwach Świata zdobywa srebrny medal. W 2007 ponownie zostaje mistrzem Europy w klasie 15 metrowej startując na nowym polskim szybowcu Diana 2. Przyznanie mu przez FAI najwyższego odznaczenia szybowcowego na świecie Medalu Lilienthala, potwierdza że należy do grona najlepszych pilotów szybowcowych świata
.

Wszystkie prawa zastrzeżone absolwent.gniezno.pl 2008r.