Strona Główna
Aktualności
Strona szkoły
Dyrektorzy szkoły
Biogramy
płk dypl. Marian Ogórkiewicz 1898
Kazimierz Kowalski (1896)
Antoni Stankowski (1899)
Wiktor Bross (1903)
Krzysztof Golankiewicz (1931)
Wojciech Stankowski (1935)
Anna Stankowska 1939 r.
Jerzy Siepak (1943)
Janusz Centka (1967)
Romuald Ochotny (1967)
Maciej Buchowski (1967)
Aleksander Brzóstowicz (1969)
Tadeusz Władysław Hermann
Hieronim Cichoń
Witold Knast
Wspomnienia absolwentów
Absolwenci
Sztandary
Poezja i pieśni
Filmy
Deklaracja
Gnieźnieńskie linki
Jesteś w: Strona główna / Biogramy / Maciej Buchowski (1967)  

Urodziłem się w 1950 roku w Gnieźnie. Maturę w otrzymałem w naszym Liceum w 1967 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich w zakresie żywienia człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w 1982 roku, odbyłem studia podyplomowe w University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie i w Cornell University w Ithaca w stanie New York, USA. Obecnie jestem jakoProfessor of Medicine and Pediatrics w Vanderbilt University School of Medicine, w Nashville w stanie  Tennessee w USA.

Moje główne zainteresowania naukowe to metabolizm i bilans energii a także szeroko pojętą współzależność pomiędzy dieta, aktywnością fizyczną i chorobami cywilizacyjnymi a szczególnie otyłością u dzieci. W tym zakresie zajmuję się także nowymi metodami pomiaru aktywności fizycznej w życiu codziennym. W ostatnich kilku latach prowadzę studia epidemiologiczne nad przyczynami raka, chorób układu krążenia, i cukrzycy ze szczególnym uwzględnieniem wpływu diety i aktywności fizycznej.

Jestem dyrektorem Energy Balance Laboratory zajmującym się badaniami podstawowymi metabolizmu energii a także wydatku energetycznego w niektórych chorobach endokrynologicznych, anemii sierpowatej, i chorobach związanych z niedoczynnością układu krążenia i autonomicznego układu nerwowego.

Posiadam tytuły Fellow of American Obesity Society i American College of Nutrition a także jestem członkiem American Society of Hematology, American Society for Nutritional Sciences i American Academy of Sport Medicine. Jestem redaktorem naczelnym Open Journal of Preventive Medicine, członkiem komitetów redakcyjnych szeregu czasopism naukowych i recenzentem artykułów w ponad 30 czasopismach naukowych. 

Jestem autorem i współautorem blisko 100 prac opublikowanych w anglojęzycznych czasopismach naukowych. Byłem i jestem mentorem wielu post doktorantów pośród których pięciu jest obecnie samodzielnymi pracownikami naukowymi w szkołach medycznych w USA i Kanadzie.

Wszystkie prawa zastrzeżone absolwent.gniezno.pl 2008r.