Strona Główna
Aktualności
Strona szkoły
Dyrektorzy szkoły
Biogramy
Wspomnienia absolwentów
Absolwenci
Sztandary
Poezja i pieśni
Filmy
Deklaracja
Gnieźnieńskie linki
Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze
2023-12-05

czytaj więcej
separator
Kwesta 2023
2023-10-28

Kwesta 2023 roku

31 października 2023r od godziny 1000 do 1600 na wszystkich gnieźnieńskich cmentarza odbędzie się kwesta.

Kwesta przeznaczona jest na renowacje grobowca księgarza Jana Bernarda Lange na cmentarzu św. Piotra.

Do tej pory wykonano:                                                                                                 usunięcie 6 drzew rosnących na dachu grobowca,                                                wywieziono dużą ciężarówkę ziemi z dachu grobowca                                          zabezpieczono dach grobowca na zime.

Z kwesty w tym roku zebranych zostało 6 890,73 zł

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów przeprasza za błąd w biogramie Jerzego Fijał rocznik matury 1963. Z treści biogramu wykreśla się w całości ostatnie zdanie.

czytaj więcej
separator
Zjazd 160 lat
2023-07-13

Szanowni Państwo! Absolwenci I Liceum!

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz Zarząd Stowarzyszenia

Absolwentów „Alma Mater Gnesnensis” pragną zaprosić na Jubileusz 160 – lecia naszej szkoły. Obchody będą miały miejsce w dniach 20 i 21 października 2023 roku.

Jubileusz organizowany jest pod patronatem Senatora RP Pana Pawła Arndta,

Wielkopolskiego Kuratora Oświaty,

Pana Roberta Gawła i Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego, Pana Piotra Gruszczyńskiego.

Nasza „Alma Mater Gnesnensis” - I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego jest szkołą o bogatej historii i tradycji, którą ukończyło na przestrzeni lat liczne grono „Chrobrzaków”. Ich praca i osiągnięcia zapisały chlubne karty w różnych dziedzinach nauki, kultury, sztuki i polityki. Chcąc pielęgnować kontakty i przyjaźnie z lat szkolnych, organizujemy w tym roku rocznicowy jubileusz.

Planowany program obchodów 160-lecia

20 października 2023 roku – piątek

- 1630 - Spotkanie w pierwszej siedzibie szkoły przy ul. Mieszka I 27.

- 1730 - Przemarsz ulicami miasta.

- Złożenie kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

- 1800 - Msza Św. w Bazylice Prymasowskiej.

- 1900 - Apel Pamięci na dziedzińcu Szkoły przy ul. Kostrzewskiego z udziałem Kompanii

Honorowej WP.

21 października 2023 roku – sobota

- od 810 - Przyjęcie gości, wydanie materiałów zjazdowych.

- 830 - Zwiedzanie szkoły.

- 1000 - Uroczystość w Auli Szkoły.

- 1400 - Wspólny obiad.w restauracji " Pałac Balcerowo " ul Wrzesińska

Z okazji Jubileuszu planujemy wydać: „Wielką Księgę Chrobrzaków” zawierającą biogramy absolwentów, okolicznościowy numer „Brzasku”, Informator Zjazdowy, Biuletyn i Kalendarz I LO oraz Spis Absolwentów.

Dla podkreślenia wagi rocznicy 160-lecia, począwszy od miesiąca stycznia, w szkole odbywa się szereg imprez i konkursów związanych z kultywowaniem tradycji, historii, ceremoniału, a także postacią patrona szkoły.

Udział Państwa w obchodach jubileuszu naszej „Alma Mater Gnesnensis” będzie dla nas zaszczytem.

czytaj więcej
separator
Matura 1951
2023-05-20

Matura 1951

Po pisemnych pracach z polskiego i matematyki zostanie trochę czasu na wygładzanie i utrwalanie przedmiotów na II część egzaminu dojrzałości.

Przez okno otwarte czuje się wiosnę. Korci, by zostawić maturalne przygotowania, zapomnieć o obowiązkach i ruszyć do Jankowa - do lasu, nad wodę. Wszędzie zieleń, pełno cichych odgłosów otaczającej nas przy­rody i nasze przekrzykiwania. Sielanka ... Jest późny wieczór. Minęła 2200 . Jeszcze tyle pracy. Dzwonek do drzwi wejściowych. Chyba wrócił Jasiu – brat. Dlaczego jednak tak natarczywie i długo dzwoni. Otwieram bez wa­hania. W drzwiach dwóch wysokich silnie zbudowanych mężczyzn. Nie przedstawiają się. Bezpardonowo wchodzą do mieszkania, usuwają mnie z drogi. Nie próbuję ich zatrzymać. Nie te wymiary. Jeden z wprawą sprawdza moje kieszenie, obmacując je z zewnątrz. Drugi jest już w moim pokoju Domagają się wydania broni, ulotek, plakatów. Zaczynają rewizję. Tak jak na filmach. Tam jednak robili to hitlerowcy. Książki lądują na ziemi, wcześniej pobieżnie przerzucanie stronic tak, by ewentualnie luźne kartki wypadały na stół, potem w kąt pokoju. Szafa biblioteczna jest pełna. Na półkach stoi także kilka tomów klasyków marksizmu - leninizmu, koniecznych w szkole dla zrozumienia nowego, wspaniałego świata komu­nizmu. Te jednak nie wzbudzają ich zainteresowania. Chwała Bogu! Ich wnętrza zawierają dość niecenzuralne dopiski, szczególnie na kartkach z portretami wodzów rewolucji proletariackiej. Byłby naprawdę duży kło­pot, gdyby to przeczytali. Interesują ich książki historyczne, te o tematyce powstania styczniowego, wielkopolskiego, literatura legionowa, Ossendowski, wspomnienia luminarzy międzywojnia.  Część książek odkładają.   To samo dzieje się z maszyną do pisania i kalkami maszynowymi. Zabierają aparat fotograficzny i wszystkie filmy oraz mały aparat radiowy - krzyk ówczesnej techniki, który też będzie dowodem rzeczowym. Przedmioty te nigdy nie wrócą do domu. Ta rewizja "fachowców" przeniosła się do pozo­stałych pokoi, również do dziecinnego, gdzie w łóżeczkach leżało moje najmłodsze rodzeństwo - siostra Hanka i najmłodszy - Wojtuś. Również brutalni, bezwzględni, precyzyjni, przewracanie materacy, przeszukiwanie szafki z zabawkami. Żadnych zbędnych pytań i informacji. Idziesz z nami.

czytaj więcej
separator
1%
2023-02-15

Stowarzyszenie Absolwentów ILO w Gnieźnie
jest Organizacją Pożytku Publicznego.
W związku z tym zwracamy się
do koleżanek, kolegów i sympatyków
Stowarzyszenia o przekazanie

1,5%

odpisu od podatku

KRS 0000379779

Dziękujemy
Zarząd Stowarzyszenia
 

 

czytaj więcej
separator
znalezionych: 65 na 13 stronach
poprzednie   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   dalej
Wszystkie prawa zastrzeżone absolwent.gniezno.pl 2008r.