Strona Główna
Aktualności
Strona szkoły
Dyrektorzy szkoły
Biogramy
Wspomnienia absolwentów
Absolwenci
Sztandary
Poezja i pieśni
Filmy
Deklaracja
Gnieźnieńskie linki
Biogram prof

Urodzony się w 1950 roku w Gnieźnie. Absolwent I LO w Gnieźnie w 1967 roku. Ukończył studia doktoranckie w zakresie żywienia człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w 1982 roku, odbył studia podyplomowe w University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie i w Cornell University w Ithaca w stanie New York, USA. Obecnie pracuje jako Professor of Medicine and Pediatrics w Vanderbilt University School of Medicine, w Nashville w stanie  Tennessee, USA.

Główne zainteresowania naukowe to metabolizm i bilans energii a także szeroko pojętą współzależność pomiędzy dieta, aktywnością fizyczną i chorobami cywilizacyjnymi a szczególnie otyłością u dzieci. W tym zakresie zajmuję się także nowymi metodami pomiaru aktywności fizycznej w życiu codziennym. W ostatnich kilku latach prowadzę studia epidemiologiczne nad przyczynami raka, chorób układu krążenia, i cukrzycy ze szczególnym uwzględnieniem wpływu diety i aktywności fizycznej.

Jest dyrektorem Energy Balance Laboratory zajmującym się badaniami podstawowymi metabolizmu energii a także wydatku energetycznego w niektórych chorobach endokrynologicznych, anemii sierpowatej, i chorobach związanych z niedoczynnością układu krążenia i autonomicznego układu nerwowego.

Posiada tytuły Fellow of American Obesity Society i American College of Nutrition a także jestem członkiem American Society of Hematology, American Society for Nutritional Sciences i American Academy of Sport Medicine. Jestem redaktorem naczelnym Open Journal of Preventive Medicine, członkiem komitetów redakcyjnych szeregu czasopism naukowych i recenzentem artykułów w ponad 30 czasopismach naukowych.

Jest autorem i współautorem blisko 100 prac opublikowanych w anglojęzycznych czasopismach naukowych. Byłem i jestem mentorem wielu post doktorantów pośród których pięciu jest obecnie samodzielnymi pracownikami naukowymi w szkołach medycznych w USA i Kanadzie.

separator
Wszystkie prawa zastrzeżone absolwent.gniezno.pl 2008r.